Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Grudzień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

AKTUALNE PŁYWY: PROGNOZA PŁYWÓW

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

70 - 80%

MAR

30 - 40%

APR

10 - 20%

MAY

10 - 20%

JUN

10 - 20%

JUL

10 - 20%

AUG

10 - 20%

SEP

10 - 20%

OCT

20 - 30%

NOV

50 - 60%

DEC

60 - 70%

Miejsce

Spot image

Witaj w Nowej Zelandii ! Tutaj, zaledwie 3 minuty jazdy od lotniska i 5 minut jazdy od centrum Nelson jest najbardziej popularne miejsce do uprawiania kitesurfingu w tym regionie. Plaża Tahuna ma wyznaczoną strefę kitesurfingu na zachodnim końcu i wyznaczoną strefę pływania na wschodnim krańcu.

Jest to duża piaszczysta plaża, która oferuje boczny wiatr brzegowy i głęboką wodę w kanale na płytkim brzegu ( krzyżuje się na lądzie na piaszczystej mierzei i przedniej plaży ). Tutaj możesz zdobywać swoją wiedzę kitesurfingową w dość ciepłych, czystych i płytkich wodach.

Silne prądy pływowe w znajdującym się nieopodal kanale działają jak przenośnik taśmowy podczas odpływu i sprawiają, że nawet najlżejszy wiatr nadaje się do kitesurfingu. W najszybszym momencie prąd płynie z prędkością 6 węzłów ( nie należy go lekceważyć, a kitesurfing w kanale jest przeznaczony tylko dla doświadczonych kitesurferów). Natomiast nad kanałem na zachodzie znajduje się kilka tysięcy metrów piaszczystych łach i płycizn, które oferują nam opcje na najlepszą sesję. Bardzo wygodną opcją jest możliwość doejchania na spot drogą prowadzącą przez pobliski rezerwat i spokojnie zaparkować na pobliskim parkingu- jeśli zabrałeś ze sobą dużo sprzętu to ma to ogromne znacznie ;)

Spot image
Spot image

Video

Język komunikacyjny

angielski (urzędowy), maoryski (urzędowy)

Obowiązująca religia

chrześcijanie 45%, Anglikanie 10%

Strefa czasowa

UTC -10 AKTUALNY CZAS

dolar nowozelandzki 1 PLN- 0,4 NZD AKTUALNY KURS 

Oficjalnym środkiem płatniczym jest dolar nowozelandzki - 1 NZ$ /NZD/ dzieli się na 100 centów. Natomiast w Nowej Zelandii bez problemu można wymieniać waluty zachodnie /najlepiej USD i EURO/ i podobnie sytuacja wygląda na wyspach Cooka

prąd: 240V / 50 Hz

 

Niestety kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce i potrzebny jest specjalny adaptor, dostępny w sklepach elektrycznych i niektórych supermarketach.

Nowa Zelandia jest krajem ocenianym przez turystów jako raczej drogi – ceny są średnio 20 % wyższe niż w Polsce. Z tego powodu przyjezdni korzystają raczej z dostępnych cenowo hosteli i komunikacji miejskiej. Stołują się zaś w barach szybkiej obsługi lub gotują we własnym zakresie. Standardowy posiłek w taniej restauracji mieści się w granicach 15 – 20 dolarów. Za produkty żywnościowe trzeba zapłacić np. od 4 – 6 dolarów za chleb, 5 NZD za kilogram pomidorów, 10 NZD za 40 dkg sera. Do najtańszych sieci spożywczych należą New World, PAK’n Save, Foodtown, Woolworths, Countdown.

●  Chleb świeży – $4.20

●  duży jogurt naturalny – 6 NZD

●  dżem–5NZD

●  masło orzechowe – 6 NZD

●  8bułek–16NZD

●  paczka sera cheddar 120g – 5 NZD

●  1 kg sera lokalnego – 10 NZD

●  1l mleka – 2,5 NZD

●  wino – od 10 NZD

●  piwo – od 5 NZD wzwyż

Osoby legitymujące się polskim paszportem, odwiedzający Nową Zelandię w celach turystycznych do trzech miesięcy, nie potrzebują wizy. Ostateczną decyzję o zgodzie na wjazd podejmuje I mmigration Officer . Może prosić o pokazanie biletu powrotnego oraz o udokumentowanie posiadania środków na pobyt. Karta płatnicza jest traktowana jako wystarczające zabezpieczenie. W przypadku dłuższych pobytów należy wystąpić o wizę w ambasadzie Nowej Zelandii w Londynie.

obowiązek szczepień - BRAK
Podróż do Nowej Zelandii nie wymaga zrobienia szczepień obowiązkowych

Sytuacja wewnętrzna tego państwa jest stabilna i raczej nie ma tu żadnych zagrożeń dla turystów. Jednak Nowa Zelandia leży w strefie trzęsień ziemi, możliwe są także erupcje czynnych wulkanów. Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, a zatem oddziaływanie promieni słonecznych jest bardzo silne. Koniecznie trzeba mieć ze sobą odpowiednie środki do ochrony ciała przed ich działaniem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Buty neoprenowe

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

adapter

Podobne lokalizacje

ATIUTAKAI / COOK ISLANDS

ATIUTAKAI / COOK ISLANDS

Płytko

60-80%

Początkujący

MURI BEACH / Rarotongan

MURI BEACH / Rarotongan

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Początkujący

Marahau Beach

Marahau Beach

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG