Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / off shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Grudzień , maj-październik
Tłok na wodzie
Brak
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

80 - 90%

MAR

40 - 50%

APR

40 - 50%

MAY

50 - 60%

JUN

90 - 100%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

50 - 60%

NOV

70 - 80%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Jeśli szukasz na swój kite urlop miejsca w okolicy Kalpitiya które jest ciche, mniej zatłoczone niż plaże Kalpitiya, warto byś odwiedził wyspę Vella lub jak nazywają ją mieszkańcy Baththalagunduwa. Jeśli jesteś osobą która dobrze radzi sobie z latawcem, wiedz że to miejsce stworzone dla Ciebie. Kite-raj na kite-mapie Sri Lanki.

Półwysep Kalpitiya na którego końcu znajduje się ów Vella Island rozgałęzia się od lądu Sri Lanki, tworząc malowniczą lagunę Puttalam. To bardzo wąska wyspa rybacka o długości nieprzekraczającej 8 km. Wystarczą zaledwie dwie minuty spaceru by przejść w jej najszerszym miejscu na drugą stronę, bo najwęższych potrzebujesz dwie sekundy ;). Jedna ze stron wyspy jest zamieszkana przez lokalnych rybaków,natomiast druga bezludna, czysta i piaszczysta. Ta wyspa jest bez wątpienia definicją raju dla kiterów.

Baththalagunduwa to wyspa znajdująca się zaledwie 45 minut drogi łodzią północ od Kalpitiya to niesamowity raj o płaskiej powierzchni wody, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce, jeśli tylko zechce tu dotrzeć. To bardzo odosobnione miejsce z zaledwie kilkoma rybakami chatami na horyzoncie. Najłatwiej tutaj dostać się wynajętą łodzią ( albo we własnym zakresie albo za pośrednictwem szkółek w Kalpitiya które organizują wyjazdy na wyspę ). Wyspia Vella to zjawiskowa, o bardzo małej powierzchni wyspa o kształcie litery “ C” , która chętnie ugości płaską płytką wodą każdego przybywającego kitesurfera. Sam decydujesz po której stronie pływasz, z jednej strony idealnie płaska woda, z drugiej fala.

Spot image
Spot image

Wiatr na wyspie charakteryzuje się ( podobnie jak cały ten obszar) głównie dwoma sezonami z dwoma monsunami: monsunem północno-wschodnim i monsunem południowo-wschodnim. Z tych dwóch monsunów południowo-zachodni monsun ma najsilniejsze wiatry i rozpoczyna się w maju, a nasila w czerwcu. W połowie sezonu od lipca do końca września silne wiatry południowo-zachodnie wieją przez ląd, a słabsze północno-wschodnie wiatry przeważają w okresie od grudnia do lutego, ale nawet wtedy możesz liczyć na dobre pływanie w tym czasie.

 

●  Sezon wysoki (17-25 węzłów) trwa od maja do października - wiatr wieje w kierunku południowo-zachodnim, jest stabilny, a znaczne wahania wiatru są dość rzadkie.

●  Poza sezonem (15-17 węzłów) trwa od grudnia do marca, wiatr wieje w kierunku północno-zachodnim.

 

Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi 28 ° C , temperatura wody wynosi 26 ° C. Listopad i kwiecień to zazwyczaj deszczowe, bezwietrzne miesiące i są słabo przystosowane do kitesurfingu.

Video

Język komunikacyjny

syngaleski, tamilski, angielski

Obowiązująca religia

buddyzm 70 % hinduizm 15%

Strefa czasowa

UTC +5:30 AKTUALNY CZAS

waluta na Sri Lance: rupia lankijska, 1 PLN ~ 50LKP. AKTUALNY KURS


Na Sri Lance obowiązuje rupia lankijska 1$-178 LKR, 1 Euro- 220 LKR Pieniądze warto wymienić na lotnisku szybko i sprawnie w bankach zazwyczaj wymiana trwa 30 minut. W każdym banku wymagany jest oryginał paszportu. Bankomaty czynne są całą dobę, ale nie ma ich zbyt wiele. Najlepiej podróżować z gotówką - dolarami

/ .prąd: 230-240V /

Napięcie 230-240V , 50 Hz warto kupić przejściówkę, którą z łatwością znajdziemy w supermarketach lub na lokalnych bazarach w cenie około 200 LKR. Standardem są gniazdka angielskie z jedną dziurką na górze i dwoma na dole. Duża część energii na Sri Lance pochodzi z elektrowni wodnych. W czasie niskiego stanu wód mogą się zdarzać przerwy w dostawie energii jednak w większości hoteli znajdują się generatory prądu. W domach prywatnych prąd czasem jest wyłączny kilka razy dziennie co stanowi spory problem dla mieszkańców wyspy.

W wielkim skrócie Cejlon można nazwać tanim miejscem. Jedynie w miejscowościach nadmorskich ceny znacznie rosną w górę. Za nocleg w przyzwoitych warunkach płaci się średnio 5-10$ (za osobę). Obiad czy kolację w centralne części wyspy można zjeść za 1-2$, na plaży jest to  wydatek rzędu 5-10$. Najdroższe są atrakcje – ceny dla białych są średnio dwukrotnie wyższe, niż dla lokalsów.

  • sok z wyciskanych owoców – 150 LKR,
  • posiłek w lokalnej knajpie– 200-400 LKR,
  • kawa z ekspresu w lokalnej sieciówce – 300-400 LKR,
  • śniadanie w guesthousie – 200-400 LKR,
  • whiskey 0,7 litra w Wine Shop – 1500 – 2500 LKR (w zależności od rodzaju),
  • kolacja w ładnej restauracji na plaży – min. 1500 LKR.

Zakup wizy możliwy jest po wylądowaniu na lotnisku, koszt ok. 35$

/. obowiązek szczepień - brak /
Warto wykonać podstawowe zalecane szczepienia ochronne (dur brzuszny, tężec, błonica, polio, WZW A+B). Co prawda sporo kosztują, ale zabezpieczają przed wymienionymi chorobami na kilka lat lub nawet na całe życie (WZW). Ryzyko złapania malarii jest niewielkie, ale dobrze zaopatrzyć się w mocne spreje przeciw owadą.

Urlop na Sri Lance to bezpieczne wakacje. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie znajdziemy ostrzeżeń dla tego kraju. Niemniej wskazana jest ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Dżafna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Ponadto standardowo każdy podróżny powinien pilnować swoich rzeczy. Jednym z najpowszechniejszych problemów, z jakim stykają się turyści na Sri Lance, są kradzieże kieszonkowe. Często dochodzi do oszustw związanych z wykorzystaniem kart bankowych. Dlatego ważne dokumenty i przedmioty najlepiej jest pozostawić na czas zwiedzania w sejfach hotelowych.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

KALDITYA

KALPITIYA

płytka laguna + głęboko za laguną

70-90%

Początkujący

KAPPALADY

KAPPALADY

płytka laguna + głęboko za laguną

70-90%

Początkujący

MANNAR / Adam’s Bridge

MANNAR / Adam’s Bridge

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG